مکان های گردشگری سنندج

جدیدترین مطالب و مقالات گردشگری , جاهای دیدنی و جاذبه های طبیعی سنندج

مجموعه تفریحی پارک آبیدر سنندج

پارک آبیدر در غرب کشور ایران

در استان کردستان و در میان کوه‌های آبیدر بزرگ و آبیدر کوچک واقع شده است و شهر سنندج از فراز این پارک، چشم‌انداز بسیار زیبایی دارد.

کوه و پارک جنگلی آبیدر به‌عنوان نماد شهر سنندج از گذشته‌های دور همواره مورد توجه و تفرجگاه عموم بوده که امروزه با توسعه امکانات به یکی از جاهای دیدنی سنندج تبدیل شده است. با ما همراه باشید تا شما را با پارک جنگلی آبیدر، تاریچه و امکانات آن آشنا کنیم.

پارک آبیدر کجاست؟

  • آدرس: استان کردستان، شهر سنندج، کمربندی آبیدر، انتهای خیابان آبیدر، پارک جنگلی آبیدر

پارک جنگلی آبیدر یک مجموعه تفریحی است که با نام پارک کوهستانی آبیدر نیز شهرت دارد. این پارک که از محبوب‌ترین و معروف‌ترین جاهای دیدنی سنندج به شمار می‌رود، در قسمت غرب شهر در انتهای خیابان آبیدر، بین کوه‌های آبیدر قرار گرفته است. پارک آبیدر از تمام نقاط شهر دیده می‌شود.

مجموعه تفریحی آبیدر از مرکز شهر سنندج ۳٫۳ کیلومتر (حدود ۹ دقیقه)، از فرودگاه سنندج ۱۰٫۳ کیلومتر (حدود ۱۷ دقیقه) و از پایانه مسافربری سنندج ۹٫۳ کیلومتر (حدود ۱۸ دقیقه) فاصله دارد. دسترسی به این پارک به‌وسیله خودروی شخصی و تاکسی از هر نقطه شهر امکان‌پذیر است.

پارک جنگلی آبیدر که به زبان محلی «ئاویه‌ر» خوانده می‌شود، از گذشته تفرجگاه مردم سنندج بوده و کوه آبیدر به‌عنوان نماد شهر سنندج دارای محبوبیت خاصی میان مردم است. از زمان احداث پارک آبیدر مدت زمان زیادی نمی‌گذرد؛ اما مسئولان سعی دارند که امکانات این مجموعه را روز به روز افزایش دهند تا گردشگران بتوانند اوقات خوشی را در آنجا سپری کنند.

آبیدر یا آب دره یعنی جایی که آب فراوان از آن تراوش می‌شود؛ علت نام‌گذاری این کوه نیز به‌دلیل چشمه‌های زیرزمینی فراوان این منطقه است. کوه‌های آبیدر با نام‌های آبیدر بزرگ و آبیدر کوچک به‌ ترتیب حدود ۲,۵۵۰ متر و ۲,۳۵۰ متر ارتفاع دارد. نزدیکی این کوه به شهر سنندج، سبب احداث واحدهای مسکونی در دامنه کوه شده است.

امکانات و بخش‌های مختلف پارک آبیدر

مجموعه آبیدر از امکانات تفریحی و استراحتگاه‌های متفاوتی در کوهپایه، دامنه و قله کوه آبیدر تشکیل شده است. از کوهپایه هرچه پله‌ها را بالاتر می‌روید بر درخت‌کاری، چمن‌کاری و زیبایی مجموعه افزوده می‌شود و اشراف کامل به شهر سنندج از فراز این کوه، چشم‌انداز زیبایی را ایجاد می‌کند. پوشش گیاهی پارک آبیدر شامل درختان زبان گنجشک، کاج سیاه، سرو نقره‌ای، سرو خمره‌ای و اقاقیا می‌شود. از آنجا که پایین کوه آبیدر خلوت‌تر است، بومیان این منطقه معمولا در این قسمت چادر می‌زنند. منطقه کوهپایه برای افراد عادی کمی خطرناک است؛ چراکه هیچ نگهبانی از این محدوده عبور نمی‌کند و حیوانات وحشی در هنگام شب به پایین کوه می‌آیند.

کمی بالاتر در دامنه کوه آبیدر چای‌خانه، رستوران، سرویس بهداشتی، پارک کودک و اتاق نگهبانی قرار دارد. این محدوده بهترین محل برای استراحت و چادرزدن به‌همراه خانواده است. بالای قله آبیدر کوچک نیز پناهگاهی برای کوهنوردان وجود دارد. در حال حاضر تله‌کابینی در مسیر بین پارک کودک و قله در حال راه‌اندازی است.

پارک جنگلی آبیدر در دامنه کوه آبیدر واقع شده است. علاوه بر پارک جنگلی، از جاذبه‌های گردشگری این مجموعه می‌توان از پارک امیریه، پارک امانیه، پارک کودک، چشمه کانی شفا، کانی بانتا، کانی ماماتکه، کوچک قرآن، چشمه خضر زنده (خیرزنه)، هفت آسیاب، پارک بان شلانه و جنگل گویزه کویر نام برد. پارک مشاهیر نیز در سال‌های اخیر به این مجموعه افزوده شده است. آلاچیق‌هایی در کنار این چشمه‌ها و در باغ‌ها قرار دارد که گردشگران می‌توانند به‌همراه خانواده ساعت‌ها درآن‌ها بنشینند و از مناظر زیبای پارک لذت ببرند.

 

بزرگ‌ترین سینمای روباز جهان

 

 

از دیگر امکانات جذاب پارک جنگلی آبیدر باید به سینمای روباز در پارک امیریه اشاره کرد. این سینما با پرده‌ای در ابعاد ۲۵ متر در ۱۲ متر، بزرگ‌ترین سینمای روباز جهان محسوب می‌شود. پرده‌ سینما به‌گونه‌ای است که ۱۰ هزار نفر می‌توانند رو‌به‌روی آن قرار گیرند و هم‌زمان فیلم تماشا کنند. صدای این سینما از طریق موج اف‌ام رادیو در تمام نقاط پارک جنگلی قابل دریافت است. حوزه هنری کردستان، هر شب ساعت ۲۱ فیلمی را در این سینما اکران می‌کند. همچنین مسابقات مهم مانند مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۸ بر پرده این سینما پخش شده است. 

از امکانات جدید پارک آبیدر باید به زیپ‌لاین و پل معلق پارک اشاره کرد.

زیپ‌لاین از پرطرفدارترین تفریح‌های هیجانی این پارک است که مسیری حدود ۳۲۰ متر دارد. سکوی مبدا زیپ‌لاین در پارک مشاهیر و سکوی مقصد آن پشت سینما روباز در پارک امیریه قرار دارد. پل معلق نیز دارای طول ۳۲۰ متر و عرض ۱۲۰ سانتی‌متر است که از پایین دره آبیدر ۸۸ متر ارتفاع دارد. زیپ‌لاین و پل معلق پارک در سوم خرداد سال ۱۴۰۰ شمسی افتتاح شده است.

ارسال دیدگاه جدید
از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!